Pamiątki z Litwy

W poprzednich artykułach niniejszego serwisu powiedzieliśmy już co nieco na temat najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych przez międzynarodowych turystów atrakcjach i zabytkach Wilna, na czele ze słynną Ostrą Bramą, architekturą sakralną oraz Cmentarzem na Rossie. Tutaj z kolei skupimy się na zaprezentowaniu Państwu najbardziej typowych i charakterystycznych rzeczy, które warto przywieźć z wycieczki po Litwie.

Oprócz mnóstwa samodzielnie zrobionych zdjęć czy pocztówek oraz przede wszystkim pozytywnych wrażeń z podróży po stolicy Litwy lub malowniczych okolicach Wilna, takich jak choćby słynny zamek w Trokach, warto również przywieźć do domu kilka ciekawych pamiątek. W dalszej części niniejszego artykułu podpowiadamy Państwu zatem, co najlepiej będzie kupić na Litwie, by po powrocie z wakacji czy zagranicznego weekendu z przyjaciółmi lub całą rodziną wspominać najprzyjemniejsze chwile i najciekawsze, odwiedzone przez nas miejsca.

Na Litwie warto zatem kupić przede wszystkim jedne z najbardziej charakterystycznych pamiątek, jakie dostać można w krajach bałtyckich, czyli oczywiście różnego rodzaju wyroby z bursztynu. Mogą to być zatem pomysłowe, oryginalne figurki, nawiązujące chociażby do burzliwej historii Litwy jak i nieoszlifowane bursztyny o pięknie mieniących się barwach. Jako pamiątkę, z wyjazdu do Wilna warto również przywieźć rozmaite i efektowne ozdoby ze srebra, miedzi lub brązu. Znaczną popularnością cieszą się też dekoracyjne wyroby skórzane, naczynia z gliny czy przybory kuchenne ręcznie wykonywane z drewna.

Amatorom pomysłowych pamiątek z zagranicznych wyjazdów polecamy również kupienie na Litwie tradycyjnych, ręcznie robionych lnianych ubrań oraz akcesoriów z naturalnej wełny. Tego rodzaju artykuły rękodzielnicze i wszelkiego rodzaju ozdoby można z powodzeniem kupić na jarmarkach i targach po bardzo rozsądnych cenach. Wiele ciekawych pamiątek z powodzeniem kupimy również w centrum Wilna, między innymi w okolicach Starego Miasta oraz Placu Ratuszowego.

Pamiątką z Litwy mogą okazać się także różnego rodzaju artykuły i wyroby spożywcze. Tradycyjne litewskie jedzenie cenione przez zagranicznych turystów to w szczególności charakterystyczny, ciemny, żytni lub pszenny chleb oraz słodkie sękacze. Amatorom trunków warto również polecić zakupienie kilku butelek wyśmienitego, litewskiego piwa, kwasu chlebowego, nalewek lub miodu pitnego. Ciekawym pomysłem na pamiątkę lub prezent dla bliskiej osoby może być również zakupienie słynnych, litewskich bezalkoholowych kisieli, produkowanych zazwyczaj z malin, żurawiny lub agrestu.